Vize Başvurularında Son Durumlar - 15 Haziran 2021

Vize Başvurularında Son Durumlar - 15 Haziran 2021

1 – AMERİKA

 • Hem eğitim hem de turist vize başvuruları 1 yıl sonrasına falan randevu veriyordu.
 • Bu hafta öğrenci vize başvurularını öne çektiler, bununla alakalı sitelerinde açıklama yayınladılar.
 • Öğrenci vizesi alınanları geri çektiler, yeni randevular da yakın zamanda bulunabiliyor, fakat değişiklik gösteriyor. Şu an 2 ağustos’a veriyor, dün 25 Haziran’dı.
 • Turist vizeleri ise 2022 yılına randevu vermeye devam ediyor, belki ileride bunu da geri çekerler.

 

2- MALTA

 • Vize randevu işlemini CVU’dan Türkiye’deki VFS globale verdiler, İstanbul ve Ankara haftada 3 gün diğer başvuru merkezleri haftada 1 gün açık olacak ve sınırlı sayıda başvuru alacaklar. Bu yüzden geçen hafta tüm merkezler ağustos sonuna kadar randevular doldu. Eylül’ü de henüz açmadılar, o yüzden şimdilik Malta dil okulu vize başvurusu yapmamız mümkün görünmüyor.

 

3- KANADA

 • Öğrenci vizesi başvuruları uzun süredir devam ediyor zaten, onda şu anlık bir problem yok, hem İstanbul hem Ankara VFS’de parmak izi için 1 ay içerisinde randevu yeri bulunabiliyor. Eylül başlangıçlı lise yada college programlarına yetişmek bu dakikadan sonra biraz zor, ama vize profiliniz güçlü ise belki yakalanabilir ama genel olarak Ocak başlangıçlı programları hedeflemek daha sağlıklı şu anda. Fakat dil okulları 12 ay boyunca açık olan kurumlar, onlara her pazartesi başlanabildiği için istediğiniz zaman başvuru gerçekleştirebilirsiniz.
 • Öğrenci vizelerinde başvuru sonuçlanma süreleri çok değişiklik gösterebiliyor, 3 günde sonuç alan da var, 3 aydan fazladır sonuç bekleyen başvurular da var, ama ortalama olarak 1 ay gibi bir sürede sonuçlandığını söyleyebilirim.
 • Kanada turistik seyahatlere kapılarını henüz açmadı, turist vizesi olanlar da ben gezmeye gidiyorum deyince Kanada’ya gidemiyorlar, o yüzden yapılan turist vizesi başvurularına da hala çok geç cevap veriyor konsolosluk, arada birkaç sonuç alanları görsem de 6 aydır 9 aydır sonuç bekleyen başvurular var, o yüzden Kanada turistik seyahatlere kapıları açmadan önce turist vizesi başvurusu yapılmasını tavsiye etmiyorum, bende danışmanlık vermiyorum kapılar açılana kadar. Siz ben başvurayım beklerim, hiç stres olmam aklıma gelmez diyorsanız siz bilirsiniz, başvurular açık, herkesin kendi kararı.
 • Turist vizesi ile Kanada’ya giriş yapabilen bu kısıtlamalardan muaf olan kişiler var, ama onların durumları farklı oluyor, genelde Kanada vatandaşı ya da kalıcı oturum sahibi yakınları gidebiliyor, bunun için de ayrıca özel izin almak gerekiyor, bununla alakalı bilgileri video açıklama kısmındaki linkten bulabilirsiniz.

 

4- İRLANDA

 • Burada sadece dil okulu vizesinden bahsedeceğim. İrlanda’da popüler olan, Türk vatandaşlarına da çalışma izni veren dil okulu programı var. Eğer ki min. 25 hafta yani yaklaşık 6 aylık dil okuluna kayıt olur ve vize alabilirseniz size yaklaşık 8 aylık bir vize veriliyor, ve bu süreçte haftada 20 saat part-time çalışabiliyorsunuz. Mart 2020’de pandemi başladığından beri İrlanda dil okulları tam anlamıyla yüz yüze eğitime geçmedi, o yüzden başvuruları da kapalıydı. Geçen hafta VFS İrlanda vize başvurularını almaya başlayacağını duyurdu fakat okulların hala ne zaman açılacağı ile alakalı bir bilgi yok, o yüzden şu anki başvuruda ne zaman başlangıçlı okul için başvuracağınız da belli değil. Bu başvurularında alınacağını ama ne zaman sonuçlandırılacağı konusunda bilgi veremediklerini belirttiler, yani başvuru var ama sonuç, allah bilir artık ne zaman. Hem durum böyle iken hem okullar halen yüz yüze eğitime geçmemiş iken açıkçası ben başvurmanızı pek tavsiye etmiyorum. Yine aynı Kanada turistte bahsettiğim gibi, sorun değil ben beklerim, hiç stres olmam, benim başvurum içeride olsun da 1 sene sonra verseler de olur diyorsanız karar sizin. Başvuracak arkadaşlar da bu bilgiler ışığında planlarını ve başvurularını oluşturmalarını tavsiye ederim, çünkü hem eğitim hem konaklama ücretlerini ödeyip sonra başvuru yapamayıp iade almakta sorun yaşayan kişiler var, eğer işlemlere başlıyorsanız da sürecin detaylarına hakim olduğunuzdan emin olun, sonrasında mağduriyet yaşamamak adına.

 

5- İNGİLTERE

 • Ülkemiz İngiltere için halen kırmızı listede, seyahatlerde kısıtlamalar ve otel karantinası gibi durumlar var.
 • Eski adı ile Tier-4 yeni adı ile student visa olan lisans yüksek lisans, hazırlık eğitimleri gibi programlara gidecek olanların vizeleri sonuçlandırılıyor yalnız, turist vizesi ve kısa dönem dil okulu vizelerinde beklemeler var. Ben kırmızı listeye girdikten sonra kendi başvurularımı beklettim dil okulu için, fakat bana ulaşan bilgiler var başvuru yapanlardan, bununla geçen hafta karşılaştık, bazı kişiler, başvurularının değerlendirildiğini ama kırmızı liste konusundan dolayı henüz sonuçlandırılmadığını belirten mailler almışlar, ekranda görebilirsiniz bir tanesini. Şimdi bu maile olumlu gözüyle mi bakmalıyız yoksa olumsuz mu onu bilemiyoruz, her zaman dediğim gibi kesin sonucu pasaportunuz elinize ulaşınca öğrenebilirsiniz.
 • Aynı şekilde turist vizesi içinde aynı durum geçerli. O yüzden başvuru yapacak arkadaşların bu durumları değerlendirerek işleme başlamalarında fayda olduğunu düşünüyorum.